Start / Produkty / Zestawy GNSS / SurvCE

Carlson SurvCE

Program Carlson SurvCE to jeden z najpopularniejszych programów pomiarowych w Polsce. Dzięki zaawansowanej funkcjonalności oraz możliwości obsługi zarówno odbiorników GNSS jak i tachimetrów znalazł uznanie wśród wielu geodetów pracujących na sprzęcie różnych marek. Program został stworzony przez amerykańską firmę Carlson w oparciu o bogate doświadczenie programistów i developerów, dzięki czemu spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Dla wygody pracujących został przetłumaczony na wiele języków, w tym również na język polski. Producent nie zapomniał również o układach współrzędnych obowiązujących w Polsce. Współrzędne poziome są zapisywanie w PUWG 2000, a wysokości w układzie Kronsztad ’86. Dzięki temu pomiar jest w pełni zgodny z obowiązującym rozporządzeniem i wymogami ODGiK. Poniżej prezentujemy w skrócie możliwości tego bogatego oprogramowania.

produkt - survce
Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Interfejs programu został podzielony na 5 głównych zakładek uporządkowanych w sposób logiczny. Dzięki temu praca jest niezwykle intuicyjna, a nauka obsługi nie zabiera wiele czasu i energii. Po odpowiednim skonfigurowaniu urządzenia rozpoczynanie pomiaru zawsze wygląda w taki sam sposób. Pierwszym krokiem jest pytanie o projekt: można w tym momencie założyć nowe lub wczytać istniejące zadanie. Kolejny krok to połączenie kontrolera z odbiornikiem przez BT. Oba opisane wcześniej punkty sprowadzają się do 2-3 kliknięć, sprzęt automatycznie ustala swoją pozycję, łączy się z dostawcą poprawek i inicjalizuje połączenie, dzięki czemu zestaw GNSS RTK po kilkunastu sekundach i bez konieczności dodatkowych ustawień jest gotowy do pracy.

Pierwsza zakładka widoczna powyżej pozwala na zakładanie zadania oraz zmianę jego ustawień w każdym momencie pracy. Jest to niezwykle istotna funkcja, dzięki której zarządzanie pomiarami jest o wiele łatwiejsze. Wykorzystując klawisz nr 7 użytkownik może zaimportować pliki tekstowe ze współrzędnymi (np. z punktami do tyczenia lub osnową) oraz wyeksportować pomierzone punkty po zakończeniu pracy w terenie. W obu tych funkcjach jest możliwość ustawienia kolejności współrzędnych oraz separatora między kolumnami w pliku tekstowym. Dzięki temu program Carlson SurvCE jest kompatybilny z każdym innym programem geodezyjnym (WinKalk, Mikromapa, C-Geo, AutoCad. itd…) i nie ma obaw o współpracę z wykorzystywanym już oprogramowaniem desktopowym. Punkt nr 3 umożliwia podgląd punktów zaimportowanych oraz pomierzonych. Co więcej możemy tutaj dodać pojedynczy punkt ręcznie lub edytować istniejące współrzędne, co pozwala nam na uniknięcie niepotrzebnych pomyłek. W tej zakładce możemy również usunąć niepotrzebne zadania (jest to wbrew pozorom bardzo istotna funkcja, dzięki której nie zapychamy pamięci kontrolera i urządzenia działa płynnie przez długi czas), a także wpisać istotne notatki dotyczące pomiaru, do których możemy wrócić w przyszłości.

Druga zakładka zawiera konfigurację programu z wykorzystywanym sprzętem. Wykorzystując Carlson SurvCE możemy pracować na tachimetrze zwykłym lub robotycznym, a także ustawiać odbiornik GNSS zarówno w tryb ruchomy oraz bazowy. W każdym momencie pracy użytkownik ma możliwość podglądu widocznych satelitów, częstotliwości otrzymywanych poprawek drogą internetową oraz odległości od stacji referencyjnej, dzięki czemu w łatwy sposób można sprawdzić warunki pomiarowe. W punkcie 8 możemy ustawić tolerancje pomiarowe wg własnych preferencji (dotyczą one pomiaru współrzędnych poziomych oraz wysokości), co sprawia że program praktycznie sam kontroluje dokładność naszego pomiaru, nawet w momencie gdy my o tym zapomnimy.

Trzecia zakładka jest poświęcona pomiarom. Ekran pomiarowy zawiera wszystkie niezbędne informacje, wśród których znajdziemy m.in.: aktualne współrzędne wraz z dokładnością ich wyznaczenia, przedstawienie graficzne aktualnej pozycji na mapie (jeśli wczytamy plik .dxf/.dwg stanie się on aktywnym podkładem dla naszego pomiaru), status odbiornika czy liczbę widocznych satelitów. Wszystkie te dane pozwalają na sprawne zarządzanie pomiarem, a ich kontrola daje stuprocentową pewność co do wiarygodności i dokładności wykonywanych działań. W każdym momencie użytkownik może zmienić wysokość tyczki oraz liczbę wykonywanych pomiarów (liczbę pomiarów uśrednionych), dzięki czemu możemy w prosty sposób dostosować styl swojej pracy do warunków terenowych. Carlson SurvCE pozwala również na tyczenie punktów, linii lub łuków, które może odbywać się w oparciu o współrzędne lub wczytany plik .dxf/.dwg. Sposób tyczenia użytkownik może wybrać wg własnych preferencji – na podstawie stron świata, odległości do tyczonego puntku i kierunku prawo/lewo lub azymutu i odległości .itd. Sprawia to, że w łatwy sposób możemy odnaleźć się w terenie i w sposób niezwykle intuicyjny zarządzać tyczeniem oszczędzając swój czas. Co więcej użytkownik może tyczyć punkty odbite o zadaną wartość w prawo lub lewo od linii bazowej, co jest niezwykle pomocne np. przy tyczeniu odbicia osi.

Producent nie zapomniał również o pomiarach punktów niedostępnych, który możemy wykonać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest zwykłe wcięcie liniowe sprowadzające się do pomiaru dwóch punktów i dwóch odległości do punktu niedostępnego. Program automatycznie wylicza współrzędne punktu i jego lustrzanego odbicia, a dzięki podglądowi na mapę w kilka sekund możemy wybrać interesujący nas pomiar. Drugim sposobem jest tzw. metoda domiarów prostokątnych. Pomiar dwóch punktów definiuje linię, którą możemy przedłużać o zadaną wartość. Niezależnie od wybranej metody użytkownik może wykorzystać dalmierz laserowy z Bluetooth, dzięki któremu pomierzone odległości zostaną automatycznie przesłane do programu pomiarowego. Sprawia to, że prace terenowe możemy wykonywać w 100% samodzielnie!

Dodatkową funkcją jest automatyczny pomiar co określony interwał czasowy lub co konkretne przesunięcie współrzędnych. Jest to rzadziej wykorzystywana funkcja, jednak pokazuje jak bogatym programem pomiarowym jest Carlson SurvCE.

Kolejną zakładką jest COGO i znajdują się w niej różnego rodzaju obliczenia. Użytkownik może wyliczyć powierzchnię w oparciu o pomierzone wcześniej punkty (wartość podana jest w metrach kwadratowych), skorzystać ze zwykłego kalkulatora czy przygotować współrzędne do tyczenia w oparciu o wyliczenie np. wcięć czy domiarów prostokątnych. Ostatnią zakładką jest moduł drogowy, który pozwala na pomiary w oparciu o linie centralne, profile czy przekroje obiektów liniowych.

Jak widać program Carlson SurvCE jest niezwykle elastyczny. Z jednej strony, dzięki swojej prostocie to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących programu łatwego w obsłudze. Z drugiej posiada tak wiele różnego rodzaju ustawień i funkcji, że z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających geodetów. Wiele z tych funkcji nie zostało tutaj opisanych, więc gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania dotyczące programu Carlson SurvCE bardzo prosimy o kontakt e-mailowy, telefoniczny, przez czat znajdujący się w prawym dolnym rogu strony lub za pomocą formularza kontaktowego, który znajdziecie Państwo poniżej.

Nazwa firmy / NIP:

Osoba do kontaktu (wymagane):

Województwo:

Adres e-mail (wymagane):

Telefon kontaktowy (wymagane):

 Odbiorniki GNSS Tachimetry Niwelatory Skanery 3D Płyty GNSS OEM Symulatory GNSS Inne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez firmę Geopryzmat Jerzy Zawilinski z siedzibą w Raszynie, Rybie ul. Wesoła 6, 05-090 Raszyn, moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu udzielenia odpowiedzi na wysłane pytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany o możliwości cofnięcia zgody w dowolnym momencie.
Administratorem Państwa danych osobowych jest firma Geopryzmat Jerzy Zawilinski z siedzibą w Raszynie, Rybie ul. Wesoła 6, 05-090 Raszyn. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres Administratora danych: info@geopryzmat.com spod adresu, którego zgoda dotyczy. Państwa dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach określonych w Polityce Bezpieczeństwa, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka reklamy kontekstowej. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym. Posiadają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych.