Start / Produkty / Zestawy GNSS / FieldGenius

Microsurvey FieldGenius

FieldGenius to najbardziej wszechstronny program pomiarowy. W standardzie zapewnia obsługę odbiorników GNSS, tachimetrów i stacji robotycznych różnych marek. Kanadyjski producent zadbał o intuicyjny interfejs, ładną grafikę oraz jak największą ergonomię. Wszystkie niezbędne funkcje pomiarowe dostępne są z głównego ekranu pomiarowego. To tutaj użytkownik zarządza całym projektem, na który składa się m.in. pomiar, tyczenie czy tworzenie szkicu w terenie. Program został przetłumaczony na j. polski, a pomierzone punkty zapisywane są w układzie PUWG 2000 i Kronsztad ’86. Wybierając FieldGenius mamy więc pewność, że nasza praca jest zgodna z obowiązującym rozporządzeniem oraz wymogami ODGiK. Poniżej prezentujemy możliwości tego niezwykle bogatego programu.

produkt - fieldgenius
Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Przy każdym uruchomieniu programu pierwszym krokiem jest wybór projektu. W tym momencie użytkownik może stworzyć nowy projekt lub wczytać istniejący. Na tym etapie wybieramy również parametry pomiaru, a więc układ współrzędnych płaskich oraz wysokości, a także jednostkę pomiaru odległości. Wszystko zostało ułożone krok po kroku w logiczny sposób, a wybrane ustawienia możemy zapamiętać, aby automatycznie pojawiały się one przy zakładaniu każdego nowego zadania w przyszłości. Dzięki temu unikamy możliwości grubego błędu, który uniemożliwia poprawny pomiar.

Kolejnym krokiem jest konfiguracja oprogramowania z wykorzystywanym sprzętem. Należy podkreślić tutaj, że FieldGenius pozwala na obsługę zarówno odbiorników GNSS jak i tachimetrów w standardzie i bez dodatkowych opłat. W kilku prostych krokach użytkownik jest w stanie połączyć się z wybranym dostawcą poprawek (np. ASG-EUPOS), a wybierając odpowiednią funkcję skorzystać z zapamiętania ustawień. W ten sposób przy każdym ponownym włączeniu zestawu GNSS połączenie i inicjalizacja instrumentu będzie automatyczna, a sprzęt będzie gotowy do pracy w kilkanaście sekund. Na tym etapie możemy również zdefiniować tolerancję pomiaru wybierając maksymalne dopuszczalne odchyłki współrzędnych płaskich, maksymalną wartość parametru PDOP oraz minimalną liczbę widocznych satelitów. Wszystko to ustawiamy zgodnie z własnymi preferencjami pozwalając programowi dodatkowo kontrolować nasz pomiar. Dzięki temu jesteśmy niemal w 100% pewni dokładności i wiarygodności wykonywanych czynności.

Jak widać na poniższych obrazkach ekran pomiarowy został przygotowany w taki sposób, aby wszystkie niezbędne funkcje były dostępne w jednym miejscu. Oprócz naszej aktualnej pozycji, dokładności wyznaczenia współrzędnych możemy na bieżąco śledzić status odbiornika oraz liczbę widocznych satelitów. W ten sposób mamy pełny obraz tego w jakich warunkach pracujemy, co pozwala nam na dostosowanie parametrów pomiaru. W każdej chwili użytkownik ma możliwość zmiany wysokości tyczki oraz liczby pomiarów uśrednionych przez co w łatwy sposób może dopasować styl pomiaru do warunków pracy. Podczas pomiaru na bieżąco śledzimy status odbiornika, a numer zapisywanego punktu możemy zmienić zarówno przed jak i po pomiarze. Dzięki temu mamy dodatkową kontrolę i unikamy niepotrzebnych błędów. Przycisk z kolorowym kwadratem w dolnej części ekranu przenosi nas do listy punktów zaimportowanych i pomierzonych, gdzie możemy dokonywać ich edycji oraz ręcznie dodawać nowe punkty. Zarządzanie pomiarem jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Nasza aktualna pozycja wyświetlana jest w formie ikony trójkąta na tle punktów lub pliku .dxf/.landxml (jeśli wcześniej je wczytamy). Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób odnaleźć się w terenie i zaoszczędzić cenny czas. Klikając na dany punkt na ekranie przechodzimy bezpośrednio do tyczenia, które może odbywać się z wykorzystaniem stron świata lub informacji o odległości i kierunku do tyczonego punktu. Oprócz tyczenia punktu użytkownik może tyczyć linie, łuki i inne krzywe, a korzystając z opcji domiarów prostokątnych możemy wyznaczać odbicia, np. tyczonej osi.

Producent nie zapomniał również o niezwykle często wykorzystywanych pomiarach punktów niedostępnych. FieldGenius umożliwia taki pomiar w formie wcięcia liniowego na dwa sposoby. Jednym z nich jest wizualizacja graficzna widoczna na rysunku poniżej. Przedstawia dwa punkty bazowe oraz przecięcie okręgów o zadanych promieniach wyznaczające punkty wcinane. W ten sposób w łatwy sposób możemy wybrać interesujący nas punkt. Drugim sposobem jest pomiar w formie tabeli, który umożliwia wyliczenie wielu punktów niedostępnych z jednej bazy.

Program FieldGenius wyróżnia bogate możliwości importu i eksportu różnego rodzaju plików. W przypadku popularnych ‚tekstówek’ użytkownik sam może wybrać format pliku, separator i kolejność kolumn. Ponadto program wczytuje cały plik .dxf z podziałem na ustawione warstwy wraz z elementami tekstowymi i punktami. Co więcej, w dobie rozwijającej się technologii BIM istotna jest możliwość wczytania plików .landxml i tyczenie zadanej powierzchni. To wszystko sprawia, że niezależnie od wykorzystywanego oprogramowania biurowego (Winkalk, Mikromapa, C-geo, AutoCad, itd…) możemy być pewni, że FieldGenius będzie z nim kompatybilny!

Oprócz wszystkich standardowych rozwiązań należy wspomnieć, że producenci rozwijają program FieldGenius wraz z rozwojem odbiorników dostępnych na rynku. Przykładem jest możliwość pomiaru w wychyleniu tyczki, który umożliwia odbiornik Kolida K5+ (więcej o funkcji ‚Tilt Surveying’ przeczytają Państwo w naszym artykule w zakładce O NAS). Oprócz dodatkowych możliwości pomiarowych użytkownik jest w stanie śledzić libelę na ekranie kontrolera, co znacznie ułatwia pomiar na przykład w ciemności.

Program Microsurvey FieldGenius jest niezwykle elastyczny. Z jednej strony, dzięki swojej prostocie to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących programu łatwego w obsłudze. Z drugiej posiada tak wiele różnego rodzaju ustawień i funkcji, że z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających geodetów. Wiele z tych funkcji nie zostało tutaj opisanych, więc gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania dotyczące programu Microsurvey FieldGenius bardzo prosimy o kontakt e-mailowy, telefoniczny, przez czat znajdujący się w prawym dolnym rogu strony lub za pomocą formularza kontaktowego, który znajdziecie Państwo poniżej.

Nazwa firmy / NIP:

Osoba do kontaktu (wymagane):

Województwo:

Adres e-mail (wymagane):

Telefon kontaktowy (wymagane):

 Odbiorniki GNSS Tachimetry Niwelatory Skanery 3D Płyty GNSS OEM Symulatory GNSS Inne